PROBĚHLÉ AKCE

18. 10. 2023 Divadlo ve školce

Ve středu 18. 10. k nám do školky zavítalo divadlo – Agentura Pernštejni s pohádkou Příběhy Joky -Joka, staré želvy. Příběh vychází z cyklu afrických bajek upravených pro děti, o lstivé želvě, která svými chytráctvími překonala všechna zvířata žijící v pralesích. Divadelní představení bylo velmi poutavé, ale i poučné.

9. 10. 2023 Divadelní představení v UFFU

V pondělí 9. 10. nás čekala první společenská událost. Společně jsme se vypravili autobusem do UFFA na divadelní představení Pohlednice z Tokia aneb Momotaró, chlapec z broskve.

Poutavý příběh jedné zatoulané pohlednice z Japonska. Koprodukční pohádka s českými i japonskými herci, srozumitelná i nejmenším dětem.

Ojedinělý mezinárodní projekt ve spolupráci s japonskými herci z divadelní skupiny Mumeito, přibližuje japonskou kulturu a její tradiční hodnoty. Příběh je zaměřený na přirozenou úctu ke starším lidem a zabývá se vztahem dětí a rodičů. Pro asijské děti je zcela přirozené postarat se o stárnoucí rodiče a zajistit jim spokojené stáří. Inspirativní příběh pro nejmenší.

3. 10. 2023 Stavba lesního městečka

Sovičky vyrazily v úterý 3. 10. do lesíka k Jutě. Celé dopoledne se děti věnovaly stavění lesního městečka. A že se jim to moc vydařilo. Využily všech darů lesa a zvířátkům vystavěly nové obydlí 😊.

3. 10. 2023 Výlet do podzimního parku V Trutnově

Podzimní sluníčko pořád ještě hezky hřálo, a tak Žabičky vyjely v úterý 3. 10. 2023 autobusem do Trutnova. Tam nás čekala procházka do městského parku. A že toho děti stihly a viděly opravdu hodně.

Prošly jsme kolem busty Uffa Horna, pokračovaly stoupáním k památníků generále Gablenze, procházely se spadaným listím až k Janské kapli a nakonec sešly zpět do centra Trutnova, kde si děti ještě pohrály na hřišti u UFFA. Výlet byl moc vydařený.

21. 9. 2023 ZA LVÍ VÝPRAVOU

A nakonec se musíme pochlubit poslední dopolední zářijovou akcí, která byla velmi povedená. Velice bychom chtěli poděkovat manželům Zemanovým, kteří nás přijali k sobě domů a ukázali nám kus svého náročného koníčka. Tím je starost o opuštěná či týraná zvířata. Hlavně se to týká kočkovitých šelem, jako jsou lvi, tygři a jedna puma. Také ve svém příbytku mají pejsky a koně. Paní Zemanová nás provedla po celém statku, představila nám všechny jejich mazlíčky a velice ochotně odpovídala na naše zvídavé otázky. Byl to pro nás opravdu velký zážitek.

21. 9. 2023 ŠKOLÁCI VE ŠKOLCE

Ve čtvrtek 21. 9. 2023 nás navštívili prvňáčci ze školy.  To bylo najednou radosti ze setkání s kamarády, sourozenci a učitelkami! Společně jsme si udělali krásné dopoledne. Prvňáčci nám ukázali školní aktovky, deníky, které si vedou, a také předvedli, co se už ve škole naučili. Společně jsme si povídali, zpívali, ale také hráli. Na závěr této milé návštěvy čekalo na děti malé pohoštění a pro školáky drobné dárky od Žabiček a Soviček.

20. 9. 2023 Výlet vrchová

Ve středu 20. 9. 2023 si Žabičky naplánovaly delší procházku po okolí Bernartic. Za svitu podzimního sluníčka došly až ke zvoničce, kde si daly dobrou svačinu a pomalu se vrátily do školky. Byly příjemně uťapkané, ale spokojené.

12. 9. 2023 Výlet vlakem do Trutnova

Dne 12. 9. 2023 si třída Žabiček vyjela vláčkem na výlet do Trutnova, navštívila prolézačky a klouzačky u Uffa a pak pokračovala pěšky na středisko volného času, kde je krásné velké hřiště.

I děti ze Soviček jely vláčkem na výlet, ale pro změnu na druhou stranu, a to do Královce. Odtud se vydaly pěšky přes Vrchovou a cestou si stihly vytvořit krásný obrázek z lučního kvítí a trav. Společnost na výletě dětem dělaly „dvě kamarádky“ sovičky Jůlinky.  První velké výlety se moc podařily a všichni si je moc užili.

7. 9. 2023 Výlet na růžový palouček

Sovičky vyrazily 7. 9. 2023 na první výlet. Autobusem jely na Růžový palouček u Žacléře, kde se kochaly krásnou přírodou, udělaly si procházku po okolí a stavěly domečky z přírodnin.

3. 5. 2023 Výlet vlakem do Trutnova

Ve středu 3. 5. se celá naše školka vypravila na celodenní výlet do Trutnova. Prvním zážitkem pro děti byla jízda vlakem. Po příjezdu do Trutnova jsme se vydali do SVČ, kde na nás čekalo krásné hřiště se spoustou herních prvků. Nejprve si ale děti na recepci snědly svačinku, kterou si vezly ve svých batůžcích, a pak už hurá na hřiště.

Ze SVČ jsme se přesunuli k Uffu, a protože do začátku představení zbývalo ještě dost času, šli jsme procházkou na Krakonošovo náměstí. Tady si děti prohlédly kašnu s Krakonošem a daly si další malou svačinku😊.

 Pak už jsme mohli jít do Uffa na představení s názvem Pozpívejme si, děti. Jak už je z názvu patrné, jednalo se o hudební představení, doplněné mluveným slovem. Děti viděly tři pohádky na motivy pohádek Josefa Čapka z knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Celé představení bylo veselé, hravé a velmi se nám líbilo.

A protože po divadle všem vyhládlo, přesunuli jsme se z Uffa hned do vedlejší restaurace Rozmarýnek, kde nás už čekala milá obsluha a děti přišel pozdravit i sám pan kuchař (a majitel). K obědu se podával výborný vývar s nudlemi a ještě lepší kuřecí řízek s bramborovou kaší. Všichni jsme si moc a moc pochutnali.

S plnými bříšky a plni zážitků z celého dne v Trutnově, jsme se vydali opět vlakem zpět do Bernartic. Byl to krásný výlet!

 

13. 4. 2023 Návštěva včelaře v MŠ

Ve čtvrtek 13. dubna jsme v naší školce přivítali včelaře, pana Leblocha. Pan Lebloch měl pro nás připravené zajímavé povídání o životě včel, doprovázené obrázky, které promítal na velké tabuli. Seznámil nás s životem včelstva a zákony, které v úlu platí. Dozvěděli jsme se, že každá včela má svoji určitou funkci a také to, jak život včelstva v takovém úlu vypadá. Pan včelař nám také přinesl produkt včel – sladký med. Na závěr si děti mohly vyzkoušet oblečení a nástroje, které včelař používá při své práci.

 

Celé povídání bylo velmi zajímavé a otázek na pana včelaře se sesypalo velké množství. Život včel – včelstva je jedním z ohromujících zázraků přírody. 

29. 3. 2023 NÁVŠTĚVA STATKU V BERNARTICÍCH

Ve čtvrtek 29. 3. jsme se všichni vypravili na místní statek pana Ing. Zuzánka podívat se na kravičky a telátka. Pan Zuzánek nás, spolu se svým psem Maxem, mile přivítal a ochotně nás provedl celým kravínem. Děti a paní učitelky si připravily několik otázek, které nám rád zodpověděl.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí nejen ze života kraviček, ale také ze života na statku. Krávy nás nejprve přivítaly hlasitým bučením, ale po několika minutách si na nás zvykly, a dokonce se některé nechaly i pohladit. Velkým zážitkem pro děti byla také možnost sednout si za volant velikého traktoru 😊

Každoroční návštěva statku patří mezi naše oblíbené jarní výlety. Jsme moc rádi, že nám pan Zuzánek dovolí nahlédnout do jeho „království“ a za to mu moc děkujeme!

15. 3. 2023 EKOCENTRUM DOTEK V HORNÍM MARŠOVĚ

NA NÁVŠTĚVĚ U JOSÍFKA HOFMANA a JAK KRTEK KE KALHOTKÁM PŘIŠEL

Ve středu 15. 3. jsme se všichni vypravili na společný výlet do Horního Maršova, kde se nachází krásné ekocentrum DOTEK. Z Bernartic jsme odjížděli už před osmou hodinou ranní posilovacím vozem místní autobusové dopravy.

Po milém přivítání v ekocentru DOTEK jsme se vrhli na činnosti, které zde pro nás byly připravené. Rozdělili jsme se do dvou skupinek – starších a mladších dětí. Ti starší se seznamovaly s výrobou tkanin. Od samotné rostlinky lnu až po jeho finální podobu – tkaninu. Prošly si všemi fázemi jeho zpracování. Měly možnost si vyzkoušet práci s kolovrátkem i skutečným tkalcovským stavem. Na závěr si děti naplnily vlastnoručně vyrobené pytlíčky voňavými bylinkami.

Malé děti se zase měly možnost podívat do černé kuchyně a poznat, jak maminky vařily před 100 lety. Nejprve se zapálila svíčka ze včelího vosku, aby bylo na práci vidět. Poté si děti umyly ruce ručně vyrobeným mýdlem ve škopku, a mohlo se jít vařit. Děti si uválely placky z mouky a vody, které si jemně posypaly solí. Mezitím se rozdělal oheň, na kterém byla položena veliká černá pánev. Aby placky nebyly tak suché, ušlehaly si děti, společně s námi, máslo z pravé smetany a zároveň mohly ochutnat vzniklé podmáslí! To byla dobrota. Nakonec už se jen chvilku počkalo, než se placky na pánvi krásně opečou a mohlo se hodovat. Děti si je potřely máslem a všem moc chutnalo!

Celý výlet byl velmi povedený, do školky jsme se vrátili sice trochu později, ale plni krásných zážitků z atmosféry života před 100 lety, kam nás přenesly naše průvodkyně v ekocentru DOTEK.

20. 2. - 24. 2. 2023 SE ŠKOLKOU NA LYŽÍCH

V týdnu od 20. 2. do 24. 2. 2023 se 11 dětí (5 soviček, 6 žabiček) z naší školky zúčastnilo lyžařského výcviku ve Skiareálu Janské Lázně, který nabízí ideální zázemí pro začínající lyžaře. Společně s námi tento kurz absolvovalo 30 dětí z Mateřské školy Rtyně v Podkrkonoší.

     Výcvik vedli zkušení instruktoři z lyžařské školy K+K Ski School Janské Lázně. Jejich přístup k dětem byl více než profesionální a od prvního dne si získali důvěru a sympatie malých svěřenců.

     Každý den se děti scházely do 7:15h ve školce a poté následovala jízda autobusem do Janských Lázních. Po příjezdu do lyžařského střediska nás čekala výtečná svačina a teplý čaj. Řádně posilnění a v plné polní jsme byli v 8:30h nachystaní na rozcvičku, která byla vždy pestrá a pro děti zábavná. V pondělí byly děti dle úrovně lyžařských dovedností rozděleny do tří družstev. Družstvo nejšikovnějších lyžařů se bez váhání vydalo se svým instruktorem otestovat větší kopec a vlek. Do této skupinky byl vybrán také Mojmír, který nás o svém lyžařském umění přesvědčil hned první jízdou. Další dvě družstva čítala přibližně 15 dětí a trénovala na malém kopci vybaveném lyžařským pásem. První den se dětem věnovalo více instruktorů a byl tak zajištěn individuálnější přístup.

     Výuka probíhala vždy od 8:30h do 10:30h. ve stejném režimu. Postupně se i slabší lyžaři přesunuli na větší kopec. Každý den byly u dětí vidět velké pokroky, ale také narůstající únavu. Není se čemu divit. Lyžařské podmínky nebyly opravdu ideální. Sněhu ubývalo a neminulo nás ani mrholení. Do školky jsme se vraceli v 11:30 h.

     Kurz byl naplánován na pět dní a měl být zakončen lyžařskými závody za přítomnosti rodičů. Vzhledem k počasí jsme se rozhodli páteční závody zrušit a dát přednost lyžování. Bohužel vše dopadlo úplně jinak. Poslední den kurzu byl z důvodů nepříznivých lyžařských podmínek zrušen.

     Děti si během lyžařského výcviku, který byl veden zábavnou formou, osvojily, popř. zdokonalily základní lyžařské dovednosti a vytvořily si pozitivní vztah k zimním aktivitám. Za vytrvalost, odhodlání a odvahu si zaslouží velkou pochvalu. Přestože nám počasí nepřálo a sněhu bylo málo, děti si lyžování báječně užily.

     Touto cestou děkujeme lyžařské škole a vždy pozitivně naladěným instruktorům.

16. 2. 2023 Masopustní veselice

Ve čtvrtek 16. 2. 2023 jsme ve školce uspořádali velký karnevalový den. Od rána se ve třídě scházely různé maškary nebo převleky a děti si mohly užívat karnevalové atmosféry – tančit, házet balónkem skrz obruč nebo si jen prohlížet krásně, karnevalově vyzdobenou školku. Po slavnostním zahájení karnevalu následovala velká přehlídka masek a pak už jsme se vrhli na samotnou zábavu. V celé školce byla připravena stanoviště s různými úkoly a hrami, které si děti mohly zvolit podle svého uvážení. Procházely z jedné třídy do druhé chodbou plnou různých překážek a pohybových aktivit. Ve třídách na děti čekaly paní učitelky v převlecích, aby jim ukázaly další zábavné hry, které si pro ně připravily.

Nakonec jsme si všichni společně zatančili, vyfotili se na památku a ochutnali dobroty, které jsme upekli předchozí den. Děti ze Soviček upekly výborné povidlové taštičky a Žabičky zase skořicové šneky z listového těsta. Pro mlsné jazýčky byl připraven také popcorn.

Karneval v naší růžové školce se velmi povedl a my už se těšíme, co dalšího nás čeká😊

6. 2. 2023 Divadlo Uffo Trutnov

V pondělí 6. 2. jsme se společně vypravili autobusem do Trutnova. Zatímco starší děti šly do krytého bazénu, ti mladší vyrazily na divadelní představení Čert a Káča v trutnovském Uffu. Jednalo se o hravou pohádku plnou písniček, během které se děti rozhodně nenudily. Měly možnost spolupracovat s herci, zpívat i tančit a po představení obdivovat krásné dřevěné loutky. Zároveň si odnesly i ponaučení, že být hubatý se nevyplácí 😊

10. 1. 2023 Divadlo ve školce

V úterý 10. 1. 2023 k nám do školky zavítalo divadlo – Agentura Pernštejni se zbrusu novou pohádkou V ŘÍŠI SKŘÍTKŮ, VIL A OBRŮ. Příběh vychází ze severských pohádek, kde se to hemží elfy, vílami, obry a skřítky. Malá holčička se vydává zachránit svého bratříčka, kterého unesla krásná, ale zlá lesní víla. S pomocí ošklivého, ale hodného skřítka dokáže splnit tři záludné úkoly, a tak bratříčka osvobodit. Jak už to u pohádek od našich milých Pernštejnů bývá, i zde se děti dozvěděly ponaučení – nezáleží na tom, jak kdo vypadá, ale jak se chová. I tentokrát jsme mohli obdivovat krásné, dřevěné loutky.

6. 1. 2023 tři králové

V pátek 6.1. 2023 měli svátek Tři králové – Kašpar, Melichar a Baltazar. Abychom dostáli tradici tříkrálové koledy, vyrobily si děti královské koruny, naučily se koledu a společně jsme vyrazili do ulic.😊

Nejprve jsme zavítali do domu s pečovatelskou službou, kde nás přivítaly babičky a podle jejich úsměvů jsme je jistě mile překvapili. Dále jsme koledovali v obchodech (U Tonyho a COOP), na obecním úřadě, na základní škole, a nakonec v naší jídelně. Děti si vykoledovaly spoustu dobrot, které si také odnesly domů a v rámci tříkrálové charitativní sbírky vybraly i nějaké peníze. I tento rok je výtěžek ze sbírky určen na paliativní péči a pomůcky pro tělesně postižené lidi. Moc děkujeme všem, kteří nám přispěli do pokladničky a dali nám i sladkou odměnu.

Přejeme hodně zdraví a štěstí v roce 2023!

12. 12. divadlo Uffo a vánoční Trutnov

V pondělí 12. prosince jsme vyrazili na vánoční představení do trutnovského Uffa. Shlédli jsme loutkovou pohádku Jak vypadá Ježíšek. Byla o malé Jitce, která se nemůže dočkat Štědrého dne, až bude moci vyhlížet Ježíška.

Předvánoční atmosféru jsme mohli nasát nejen v divadle, ale také během naší procházky na Krakonošově náměstí. Viděli jsme vánoční stromečky, které zdobí trutnovské podloubí. U velkého vánočního stromu jsme si prohlédli krásný betlém a vyprávěli jsme si o narození Ježíška.

Vánoční Trutnov se nám moc líbil. Děkujeme řediteli závodu JUTA Bernartice za poskytnutí autobusu.

7.12. 2022 DIVADLO PERNŠTEJNI – JAK ČERTI JELITO A KOPYTO VAŘILI VTIPNOU KAŠI

Ve středu 7. 12. k nám do školky zavítalo Divadlo Pernštejni s pohádkou Jak čerti Jelito a Kopyto vařili vtipnou kaši. Byla to pohádka o tom, že být lakomý se nevyplácí a každé zlo je spravedlivě potrestáno.

Děti viděly krásné loutky, které si mohly po představení prohlédnout a sáhnout na ně.  Protože nás ve školce bylo velmi málo, přizvali jsme na pohádku také děti z prvního a druhého stupně základní školy. Všem se veselá pohádka líbila a zpříjemnila čekání na Vánoce.

5.12. 2022 MIKULÁŠ, ANDĚL A ČERTI VE ŠKOLCE

Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni. Hledali, nenašli, byli oba smutní.

V pondělí 5. 12. nás ve školce navštívil Mikuláš s andělem a čerty. I když nás bylo pouze šest, protože ostatní kamarádi byli nemocní, zvládli jsme zazpívat písničku a povědět krátkou básničku. Mikuláš nás pochválil a čertům jsme slíbili, že budeme hodní i v dalším roce. Za odměnu jsme dostali pytlík s ovocem a sladkými dobrotami. Na závěr jsme se společně vyfotili.

28.11. 2022 Divadlo v Uffu – Brémští muzikanti aneb po dobrém do Brém

V pondělí 28. 11. jsme znovu zavítali do trutnovského Uffa. Vyrazili jsme hned po ranní svačince školním mikrobusem a autobusem, který nám poskytla JUTA a.s.

Viděli jsme veselou pohádku na motivy bratří Grimmů, při které jsme museli zapojit i naši fantazii. Bylo to vyprávění o zvířátkách, která ztratila svůj domov, a tak se vypravila do Brém, kde se prý žije krásně a spokojeně. Oslík, pes, kočka a kohout nakonec zjistí, že štěstí mnohdy leží blíž, než si myslíme.

Pohádku nám zahrálo divadlo NAVĚTVI – Matěj Kroupa

13. 9. 2022 „Jak vodník Bublina pořádal v rybníčku soutěž ve zpěvu“

Agentura Pernštejni za námi jezdí již několik let. Ani tentokrát nezklamali. Loutková pohádka vyprávěla o tom, že kdo něco umí, nemusí být krásný, ani se chovat jako hvězda, ale že ti nejlepší bývají často i nejskromnější. Děti viděly namyšlenou zlatou rybku, drsnou štiku, důstojného čápa, pisklavého komára nebo rozpustilý žabí sbor. Společně jsme si zazpívali a po skončení pohádky jsme si mohli prohlédnout všechny loutky.

20. 10. 2022 Divadlo DAMDAM – O LENOCHODECH

Pohádka se odehrávala až kdesi v pralesech jižní Ameriky, kde se potkali dva lenochodi. Než usnuli, stali se z nich velcí kamarádi, ale pak jeden z nich zažil opravdu neuvěřitelné dobrodružství. Spadnul ze stromu a pod stromem ho sežrala anakonda, kterou sežral krokodýl, kterého sežral jaguár. Naštěstí ale všechno dobře dopadlo a oba kamarádi si o podivném dobrodružství vyprávěli tak dlouho, dokud zase neusnuli.

4. 11. 2022 STRAŠIDELNÁ VÝPRAVA

V pátek 4. 11. 2022 se naše školka proměnila ve velký strašidelný hrad. My děti jsme byly na výpravu hradem perfektně připraveny a ve strašidelných kostýmech jsme se vypravily na tajuplnou cestu od půdy až po sklep školky. Náš strašidelný hrad navštívily i nadpřirozené bytosti, které se usadily v různých koutcích naší školky. Například ve sklepě byl pan Kostlivec, moc toho nenamluvil, ale dalo to velkou odvahu se jít na něho kouknout. Na chodbě seděl malinkatý čertík, snažil se nám nahnat strach, ale moc se mu to nepovedlo. Po hradu chodil pan Duch a doprovázel nás k různým stanovištím, také nám pomáhal, pokud to někdo potřeboval nebo nám dodával odvahu jít dál. Na půdě na nás čekala milá paní čarodějka. Hradem také procházela kočička, strašidelná uklízečka, a ještě jedna čarodějka. Cestu jsme všichni prošli a za odměnu jsme dostali krásnou medaili a sladkost. Završení celého dne byla strašidelná diskotéka, to byla jízda.

20221104_104236

3. 11. 2022 VÝLET DO ZOologické zahrady dvůr králové

Ve čtvrtek 3.10. 2022 jsme se vypravili do dvorské ZOO. Místní doprava nám vyšla vstříc a autobus náš dovezl přímo až k zoologické zahradě.  Díky krásnému počasí jsme venku viděli spoustu známých i neznámých zvířátek. Nezapomněli jsme navštívit i akvárium s pestrobarevnými rybičkami, krokodýl se na nás líně díval a hadi odpočívali ve svých teráriích. Svačinku jsme si snědli v místní restauraci, kde nás paní servírky nechali v teple odpočinout. Další výprava nás zavedla mezi opice, orangutany a gorily. To byla srandovní podívaná. U opic jsme si dali jablíčko a sušenku. Nejtěžší okamžik tohoto výletu byla návštěva toalet. To se paní učitelky řádně zapotily :), ale i to jsme zvládli na jedničku. Tento den byl plný zážitků. Máme to tu rádi. Tak zase někdy příště. 

20221103_100859

KONTAKT

GALERIE