Ve středu 15. 3. jsme se všichni vypravili na společný výlet do Horního Maršova, kde se nachází krásné ekocentrum DOTEK. Z Bernartic jsme odjížděli už před osmou hodinou ranní posilovacím vozem místní autobusové dopravy.

Po milém přivítání v ekocentru DOTEK jsme se vrhli na činnosti, které zde pro nás byly připravené. Rozdělili jsme se do dvou skupinek – starších a mladších dětí. Ti starší se seznamovaly s výrobou tkanin. Od samotné rostlinky lnu až po jeho finální podobu – tkaninu. Prošly si všemi fázemi jeho zpracování. Měly možnost si vyzkoušet práci s kolovrátkem i skutečným tkalcovským stavem. Na závěr si děti naplnily vlastnoručně vyrobené pytlíčky voňavými bylinkami.

Malé děti se zase měly možnost podívat do černé kuchyně a poznat, jak maminky vařily před 100 lety. Nejprve se zapálila svíčka ze včelího vosku, aby bylo na práci vidět. Poté si děti umyly ruce ručně vyrobeným mýdlem ve škopku, a mohlo se jít vařit. Děti si uválely placky z mouky a vody, které si jemně posypaly solí. Mezitím se rozdělal oheň, na kterém byla položena veliká černá pánev. Aby placky nebyly tak suché, ušlehaly si děti, společně s námi, máslo z pravé smetany a zároveň mohly ochutnat vzniklé podmáslí! To byla dobrota. Nakonec už se jen chvilku počkalo, než se placky na pánvi krásně opečou a mohlo se hodovat. Děti si je potřely máslem a všem moc chutnalo!

Celý výlet byl velmi povedený, do školky jsme se vrátili sice trochu později, ale plni krásných zážitků z atmosféry života před 100 lety, kam nás přenesly naše průvodkyně v ekocentru DOTEK