V týdnu od 20. 2. do 24. 2. 2023 se 11 dětí (5 soviček, 6 žabiček) z naší školky zúčastnilo lyžařského výcviku ve Skiareálu Janské Lázně, který nabízí ideální zázemí pro začínající lyžaře. Společně s námi tento kurz absolvovalo 30 dětí z Mateřské školy Rtyně v Podkrkonoší.

     Výcvik vedli zkušení instruktoři z lyžařské školy K+K Ski School Janské Lázně. Jejich přístup k dětem byl více než profesionální a od prvního dne si získali důvěru a sympatie malých svěřenců.

     Každý den se děti scházely do 7:15h ve školce a poté následovala jízda autobusem do Janských Lázních. Po příjezdu do lyžařského střediska nás čekala výtečná svačina a teplý čaj. Řádně posilnění a v plné polní jsme byli v 8:30h nachystaní na rozcvičku, která byla vždy pestrá a pro děti zábavná. V pondělí byly děti dle úrovně lyžařských dovedností rozděleny do tří družstev. Družstvo nejšikovnějších lyžařů se bez váhání vydalo se svým instruktorem otestovat větší kopec a vlek. Do této skupinky byl vybrán také Mojmír, který nás o svém lyžařském umění přesvědčil hned první jízdou. Další dvě družstva čítala přibližně 15 dětí a trénovala na malém kopci vybaveném lyžařským pásem. První den se dětem věnovalo více instruktorů a byl tak zajištěn individuálnější přístup.

     Výuka probíhala vždy od 8:30h do 10:30h. ve stejném režimu. Postupně se i slabší lyžaři přesunuli na větší kopec. Každý den byly u dětí vidět velké pokroky, ale také narůstající únavu. Není se čemu divit. Lyžařské podmínky nebyly opravdu ideální. Sněhu ubývalo a neminulo nás ani mrholení. Do školky jsme se vraceli v 11:30 h.

     Kurz byl naplánován na pět dní a měl být zakončen lyžařskými závody za přítomnosti rodičů. Vzhledem k počasí jsme se rozhodli páteční závody zrušit a dát přednost lyžování. Bohužel vše dopadlo úplně jinak. Poslední den kurzu byl z důvodů nepříznivých lyžařských podmínek zrušen.

     Děti si během lyžařského výcviku, který byl veden zábavnou formou, osvojily, popř. zdokonalily základní lyžařské dovednosti a vytvořily si pozitivní vztah k zimním aktivitám. Za vytrvalost, odhodlání a odvahu si zaslouží velkou pochvalu. Přestože nám počasí nepřálo a sněhu bylo málo, děti si lyžování báječně užily.

     Touto cestou děkujeme lyžařské škole a vždy pozitivně naladěným instruktorům.